
- Ez az esemény elmúlt.
A társadalmi szerepek változásai a 20. században
2017. november 20.
Esemény navigáció
Kreatív történelmi-művelődéstörténeti vetélkedő középiskolás diákok számára
A versenyre a Politikatörténeti Intézet Hadszíntér és hátország projektjének keretében került sor, amelynek célja, hogy a közönséget, a társadalmat is bevonja programjaiba, lehetővé téve az első világháború helyi, sőt akár családi emlékezetének bekapcsolását a szélesebb közösségi emlékezetbe. Mivel a „tömegek háborújának” a katonák mellett a hátország is aktív részese volt, korábbi vetélkedőink mindkettőre nagy hangsúlyt helyeztek, kreatív feladatokkal (újságszerkesztés, blogírás, interjúkészítés) segítve a játékos tanulást. Az elmúlt évekkel ellentétben most csak kiindulópontunk volt az I. világháború, ami csak az első feladatsor anyagát adta: ezt követően – adott tematika mentén haladva – érintettük a mögöttünk álló évszázad fontosabb korszakait is.
KONCEPCIÓ
A 20. század a férfiak és nők társadalmi munkamegosztásában, helyzetében jellegzetes változásokat hozott. A nőemancipáció folyamata, amely hasonlóan más, korábban diszkriminált társadalmi csoportok felszabadításához, a társadalom egészében és a politikában a legkülönbözőbb reakciókat váltotta ki.
A modern, támogató attitűdöktől kezdve a változásokat elutasító, hagyományos szemlélethez és korábbi életformákhoz való ragaszkodásig.
Vetélkedőnk a társadalmi nemek változásának dinamikájával foglalkozott, az alábbi, nagyobb témaköröket érintve:
- gazdasági élet, munkavállalás;
- közélet, politikai szerepvállalás, nőmozgalmak;
- család, magánélet, demográfia;
- reprezentációk, a nemek megjelenítése a médiában és a művészetekben, jellegzetes közéleti viták.
A nevezési díj fejében a csapatok megkapták az alábbi kötetet:
Papp Barbara – Sipos Balázs: Modern, diplomás nő a Horthy-korban
LEBONYOLÍTÁS
A verseny formája csapatverseny: a középiskolás korosztályból négyfős csapatok jelentkezését várjuk Magyarországról és a határon túli magyar iskolákból. A csapatok tagjai egy iskolából kerüljenek ki, de nem szükséges, hogy egyazon osztályba járjanak. A verseny három írásbeli fordulóból és egy szóbeli döntőből áll. A Budapesten megrendezendő döntőben az addigi fordulókon legtöbb pontot szerzett hat csapat méri össze tudását.
Az első három forduló feladatait a csapatok elektronikusan kapják meg, elektronikusan kell beküldeniük a megoldásokat, és így ismerik meg fordulónként az eredményeket. Az írásbeli feladatok megoldásához bármilyen segítséget igénybe vehetnek a versenyzők, de az elemzést, önálló megfigyelést igénylő kérdések megválaszolásánál érdemes önállóan dolgozniuk, mert az írásbelin végzett saját munkák, tapasztalatok jó alapot adnak a szóbeli döntőre.
A döntő új felkészülést nem igényel, a korábban megismert szakirodalom, forrásanyag, valamit a levelező fordulókban elkészített feladatmegoldások felhasználását és ismeretét várja el a versenyzőktől.
Várható feladattípusok: plakátkészítés a korszak jellemző vizuális kézjegyeinek felhasználásával, korhű levélírás korabeli (még nem publikált) levéltöredékek alapján, lexikális totó, interjúkészítés, érveléstechnikai feladatok, az érem két oldala: hadvezér és közkatona, életút-prezentáció, történelmi film elemzésén alapuló portrékészítés és propaganda-elemzés, stb.
MENETREND
Jelentkezési határidő: 2017. november 20. hétfő
I. forduló beküldési határideje: 2017. december 18. hétfő
II. forduló beküldési határideje: 2018. január 22. hétfő
III. forduló beküldési határideje: 2018. február 26. hétfő
A döntőbe került csapatok névsorának kihirdetése: 2018. március 19. hétfő
Döntő: 2018. április 14. szombat
DÍJAZÁS
A döntőbe került hat legjobb csapat jutalma könyvutalvány az alábbi értékben:
- I. helyezett: 60 000 forint
- II. helyezett: 40 000 forint
- III. helyezett: 20 000 forint
- IV. helyezett: 10 000 forint
- V. helyezett: 10 000 forint
- VI. helyezett: 10 000 forint
A döntő végeredménye: