
2015. szeptember 30. (szerda) 17:30
4. Divat és gasztronómia az első világháború alatt

Beszélgetőtársaink: F. Dózsa Katalin művészettörténész és Saly Noémi irodalomtörténész
Moderátor: Prosinger Lívia
Részvételi szándékát kérjük, az
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
e-mail címen vagy a 301-4920-as telefonszámon jelezze. Köszönjük!
Az esemény a facebook-on: https://www.facebook.com/events/845063588947984/
Ízelítő:
Noha a háború első évében még élénk társasági élet folyt a fővárosban, a harcok második-harmadik esztendejében bizonyos fokú „szűk-ség” már az élet minden területén jelentkezett - így a divatban is. Az első világháború új helyzet elé állította a nőket, át kellett venniük a hadbavonult férfiak helyett a családfő szerepét. Új női ideál született - szó szerint új (a korábbinál lényegesen rövidebb) köntösben. "A háború hosszú, de a szoknyák rövidek" - szól az ismert mondás. Vajon az elit hatására született az új divat, vagy inkább kényszer szülte megoldásként? Milyen irányba módosult a nőideál a megváltozott szerepek és a nők munkába állásának következtében? Mit ettek, hogyan főztek? Milyen (ma is használt) recepteket hozott a nyersanyaghiány? Mennyiben változtatta meg a háború a kávéházba járók szokásait, a látogatók társadalmi összetételét? A New Yorkból valóban rossz kávéház lett, tényleg odaszokott az "aljanép"? Igaz, hogy a világháború alatt maga Budapest is eléggé lezüllött?
A sorozatról:
Paradoxon, de sokat köszönhetünk a háborúnak – elsősorban mi, nők. Kényelmesebb viseletet, modernebb háztartási technikát, egyszerűbb recepteket és legfőképpen a megnövekedett képzési lehetőségeket, azaz önállóságunk alapjait. És a férfiak? A gyerekek? A közélet és általában a társadalom? Hogyan profitáltak a háború hatásaiból?
A Politikatörténeti Intézet első világháborús projektjének 2015. évi kiemelt témájaként a kultúrát választottuk, épp azért, hogy kielégítő választ kaphassunk a fenti kérdésekre. Úgy véljük, a háború kulturális hatásai máig élnek, a beszélgetéssorozat során ezekkel a folyamatokkal szeretnénk megismertetni a közönséget. A programsorozatot hat részesre tervezzük. Körbejárjuk a színház, az irodalom és a sajtó, a filmművészet és a zenei élet, gasztronómia és a divat, az oktatás és végül a természettudományok területén végbemenő változásokat.
A sorozat teljes programját és a korábbi beszélgetésekről készült videókat itt tekintheti meg.

Helyszín: a Politikatörténeti Intézet II. emeleti könyvtári olvasóterme (1054 Budapest, Alkotmány u. 2.)
|