
- Ez az esemény elmúlt.
Miért érdekes 1954 a magyar történelemben?
2024. július 12.
Esemény navigáció

Mennyiben hozott változást a desztalinizáció folyamata a magyar, illetve szovjet nyilvánosságban? Miben más a „desztalinizált” újságírás, ha maga a szovjet típusú – egypárti – médiarendszer lényegében nem változott a rendszerváltásig? Hogyan lehetett akkor mégis másképp propagálni a szocializmust? Miképp hatott a nyilvánosságra, hogy mind gyakoribbá vált az érintkezés Kelet és Nyugat között? Volt-e ebben a rendszerek közötti vitában a szovjet kézben is adu, avagy rendelkezett-e a Szovjetunió ún. soft powerrel? „El lehetett-e adni” a szocialista jövőt 1956 után is szputnyikkal, moszkvai felhőkarcolókkal és békés célú atomenergiával? S ha igen, az hol vesztett erejéből és mikor porladt szét a „szovjet utópia”?
Ezekről a kérdésekről beszélgetett Boldog Dalma médiakutatóval és Takács Róbert történésszel Egry Gábor, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója és a Múltunk folyóirat szerkesztőségének tagja.
Az adás 2024. július 12-én került adásba a Klubrádió Szabad a pálya című műsorában, de utólag is meghallgatható ide kattintva.
A képeken: Gaál József verse a Magyar Néphadsereg irodalmi és művészeti folyóiratában, amelyet az első polgári célú atomerőmű szovjetunióbeli üzembe helyezése ihletett, és amelyet a szerkesztőség egy kapitalizmusellenes karikatúrával illusztrált. Szabad Hazánkért, 1954/7. 21.