
- Ez az esemény elmúlt.
A 75 éves forint jövője – PODCAST
2022. február 25.
Esemény navigáció

1946. augusztus 1-jén vezették be a világ egyik legnagyobb hiperinflációjában értékét vesztő pengő helyett a forintot. Ez egy egészen más gazdasági-társadalmi berendezkedés és egy más – aranydeviza-standardon nyugvó – nemzetközi monetáris rendszer valutája volt. A rendszerváltás után a korábbi évtizedekhez kapcsolódó értékállóság képzetét az infláció tépázta meg, és a devizahitelek története is azt erősítette tovább, hogy a mai globális pénzügyi rendszerben a forint sérülékeny. A magyar társadalom döntő többsége ma is szívesen látná a forint helyett az eurót, és számos helyzetben már forint mellett is euróban gondolkodunk.
A magyar valutáról Andor László közgazdásszal, egyetemi tanárral, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, a szociális ügyekért és a társadalmi befogadásért felelős egykori biztosával, és Vigvári Gáborral, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi, Politikai és Regionális Tanulmányok Intézete Világgazdasági Tanszékének docensével beszélgettünk, a moderátor Takács Róbert volt.
Az adás ITT hallgatható meg:
A PTI podcast összes korábbi epizódja megtalálható az Anchor.fm-en.
A beszélgetésben többek között az alábbi témák kerültek szóba:
- Mégis mi az oka annak, hogy az euró bevezetése már több mint másfél évtizede tolódik előre – mindig legalább középtávú célként?
- Milyen előnyei vannak – és túlsúlyban vannak-e ezen előnyei – a saját fizetőeszköz megtartásának a globalizált gazdaságban?
- A szlovén, szlovák, észt euró azt jelenti-e, hogy ezek az országok jobbak nálunk?
- Végül meddig marad(hat) velünk a forint, és mi kényszerítené ki nálunk is a valutaváltást?
A beszélgetés eredetileg 2021. augusztus 6-án volt hallható a Klubrádió Szabad a pálya című műsorában.
AJÁNLOTT CIKKEK:
Andor László: Emeritus valutánk. Népszava, 2021. augusztus 2.
Andor László: A 20 éves euró: egység és kétség. Mérce, 2022. január 15.
POLITIKATÖRTÉNETI INTÉZET
HONLAP * FACEBOOK * HÍRLEVÉL * TÁMOGATÁS
Photo credit: Unsplash
Audio credit: Music by TimMoor from Pixabay